Hakkımızda

about1-bottom-back

2004 Yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, kurucularının catering sektöründe,seçkin kuruluşların personel yemek ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için yaptığı girişimleri ve yatırımlarının ardından kurulmuştur.

Kaliteli ürün hızlı hizmet ve çözüm anlayışıyla başarılı bir yükselme grafiği çizen SODEXHO CATERING, Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde faaliyete başlamıştır.

Kurum kültürünü benimsemiş, sahip olduğu vizyon ve kusursuz gıda güvenliği ile yemek üretimini öngören kuruluş politikasına sahip olan SODEXHO CATERING geniş bir müşteri portföyüne sahiptir. Lefkoşa, Güzelyurt, Gazi Mağusa ve Girne ‘de farklı sektörde faaliyet gösteren fabrikalara, bankalara, özel ve resmi hastanelere, askeri kurumlara ,okullara, inşaat şantiyelerine toplu yemek hizmeti sunmaktadır. ISO 22000 sertifikası ile siz değerli müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaktan gurur duymaktayız.

Hijyenik ortamlarda ,kaliteli yetki personeliyle temel gıda ilkelerine göre diyetisyenler tarafından firmanın iş alanına uygun olarak hazırlanmış zengin menülerle yüksek memnuniyet sağlamaktadır.

EN İYİ MALZEME SEÇİMİ

İhtiyaç duyduğumuz hammaddeyi, her aşamasında denetlediğimiz gıda güvenlik seviyesi yüksek yemeklere dönüştürmeyi çok iyi biliyoruz.

HİJYEN

Güvenli gıdanın olmazsa olmazı hijyen hassasiyetimiz çok yüksek. Temizlik düzenli olarak yapılan ortam ve ürün analizleri ile kontrol edilmektedir.

LEZZET

Türk mutfağının tatları üzerine inşa edilen dünya lezzetlerini doğru beslenme alışkanlıklarını hedefleyen lezzetli menüler taşıyoruz.

20

Eşssiz Menü Seçeneği

50

Uzman Kadro

50

Sertifika

5335

Mutlu Müşteri